Kontakt:
ul. U lesa, sídl. Máj, České Budějovice
+420 385 310 797
info@cb-vet.cz

Stomatologie

Stomatologie u psů a koček

Psi a kočky mají stejně jako lidé zuby dočasné a trvalé a stejně jako u lidí je třeba 
dbát na prevenci.

 

Výměna trvalých zubů u štěňat a koťat

U dočasných (tzv. mléčných) zubů se sleduje doba prořezávání a hlavně jejich správný počet. Prořezávání začíná 3. – 4. týden u řezáků, 4. – 6. týden u stoliček. Během 3. – 4. měsíce života se prořezávají trvalé řezáky, 6. – 7. měsíc by měli být prořezané poslední stoličky.
Nejčastějším problémem při výměně zubů je zpožděné vypadnutí zubů dočasných – tzv. retence. Obecně by měly být v 7-mi měsících již dočasné zuby vypadané.

Pokud nevypadnou dočasné řezáky – najdeme je před řadou trvalých řezáků. Většinou nemají vliv na růst nového zubu, ale mohou zraňovat sliznici dutiny ústní, více se zde zachytává potrava a jsou náchylnější na vznik zubního kamene.

Pokud včas nevypadne dočasný špičák, může trvalý zub růst křivě, způsobovat poruchy skusu, nebo se může zbytečně obrušovat a tím narušovat sklovinu a zjednodušit tak vznik zubního kazu.

Jestliže je tedy zvíře starší 7-mi měsíců a majitelé mají pochybnosti, zda zuby včas vypadly, doporučujeme konzultaci s veterinárním lékařem.

 20160210 093234 PerfectPhoto.cz 2016-02-10 09-54-00

Vady chrupu

  • polyodoncie pravá – je stav, kdy je zubů více, nejčastěji je to způsobeno zdvojením zubu, kdy je jeden kořen a dvě korunky
  • polyodoncie nepravá – je stav, kdy je zubů více z důvodu nevypadnutí dočasného zubu
  • oligodoncie pravá – je stav, kdy zub zcela chybí. Nejčastěji je to první třenový zub. Je to častý defekt u plemen psů s krátkou čelistí – např. buldočci.
  • oligodoncie nepravá – je stav, kdy je zub v čelisti založený, ale není prořezaný ven z dásně, zub lze nalézt RTG vyšetřením. 

Zubní kámen

Trvalé zuby psa a kočky mají oproti zubům lidským méně častý zubní kaz, ale naopak je častý zubní kámen a potíže s ním spojené.

Ke vzniku zubního kamene dochází mineralizací zubního plaku – tedy ukládáním nejčastěji vápenatých a fosforečnanových iontů do měkkého zubního povlaku. Častěji jsou zubním kamenem postiženi psi menších plemen a starší dvou let. Zubní kámen bývá nejvíce uložený kolem dásní. Kolem zubu, kde má dáseń těsně přiléhat a chránit zub, vzniká kapsa, která je rizikovou vstupní branou pro infekce. Dásně bývají zarudlé a většinou zvířatům více zapáchá z tlamy. Záněty dásní spojené se zubním kamenem jsou nejčastější důvod k vytržení zubu.

Preventivně se doporučuje alespoň 1x ročně nechat zkontrolovat veterinárním lékařem stav zubního kamene a dásní.

Proti vzniku zubního plaku a kamene lze použít celou škálu enzymatických zubních past, žvykacích pamlsků a doplňků krmiva. S úspěchem se používají také přípravky s mořskou řasou.

Pokud je již zubní kámen na zubu vytvořený, je jeho odstranění možné jen mechanicky, nejčastěji ultrazvukem v celkové sedaci psa. Posoudit, zda je vhodné tento zákrok podstoupit, musí veterinární lékař.

S příbývajícím věkem zvířete je výskyt zubního kamene rizikovější pro jeho celkový zdravotní stav a je bezodkladné ho řešit. V současné době není věk překážkou pro ošetření v anestezii, jen je vhodné vyšetření srdce a funkce vnitřních orgánů rozborem krve.

20160302 160436maly

 

Zubní kaz je u psů méně častým problémem. Důvod jeho vzniku je stejně jako u lidí – rozpad tvrdé zubní tkáně vlivem bakterií. Zubní kaz je potřeba odstranit a chybějící tkáň vyplnit. U zvířat je na ošetření zubního kazu potřeba celková anestezie.

 

Úrazy zubů a dutiny ústní nejčastější jsou vyražené a zlomené zuby. Vždy je nutné posoudit úraz veterinárním lékařem. Pokud je otevřená dřenová dutina, zub se ošetří v celkové anestezii, výplní se, nebo se vytrhne, pokud rána není jinak ošetřitelná.

V naší nemocnici poskytujeme péči preventivní (prohlídky, jak správně čistit zuby, prevence vzniku zubního kamene..) i léčebnou – odstranění zubního kamene ultrazvukem, extrakce mléčných i poškozených trvalých zubů, ošetření fraktur a zubních kazů výplní, ošetření periapikálního granulomu, terapie fraktur čelistí, resekce orálních tumorů.
Součástí stomatologické ordinace je speciální zubařský stůl, moderní zubní jednotka a přístroj pro inhalační anestezii.

FACE6044FACE6049

FACE6032FACE6038