Kontakt:
ul. U lesa, sídl. Máj, České Budějovice
+420 385 310 797
info@cb-vet.cz

Laparoskopická kastrace

Miniinvazivní metoda během které se odtraňují vaječníky (ovariectomie). Děloha ponechaná v těle feny postupně atrofuje a po odstranění vaječníků je neaktivní. Pokud je nutno, mohou se během operace vyjmout jak vaječníky tak děloha. Při odstraňování vaječníků používáme moderní metodu bipolární koagulace - nástroj LigaSure. Za použití těchto inteligentních termických nůžek můžeme bezpečně uzavřít cévy až do průsvitu 7 mm. Takto se vyhneme použití šicího materiálu (pro tělo cizího látky), který je jinak nutný pro podvazy krevního zásobení vaječníků.

Pro kastrace fen využíváme nejčastěji metodu dvou vstupů - jedna ranka pro optiku (kameru), druhá pro pracovní port. Tyto ranky jsou opravdu drobné (0, 5 - 1 cm), každá je po operaci uzavřená jedním stehem. U predisponovaných plemen je doporučeno kastraci doplnit o preventivní gastropexi (přišití žaludku) a tím tak minimalizovat pravděpodobnost vzniku torze žaludku.

Výhodou laparoskopie je přesné a cílené chirurgické ošetření, maximální vizualizace dutiny břišní, menší bolestivost po zákroku, snížený výskyt infekcí, menší riziko výskytu krvácení, rychlejší rekonvalescence a kratší doba hospitalizace ve srovnání s tradiční metodou provedení kastrace. Svou roli hraje bezesporu i estetické hledisko spojené s malou operační ránou a tudíž i jizvou.

 

Vizualizace vaječníku

2

 

LigaSure

6

 

 

Zdroj fotodokumentace: internet, archiv CB-vet