Kontakt:
ul. U lesa, sídl. Máj, České Budějovice
+420 385 310 797
info@cb-vet.cz

LAPAROSKOPIE

Laparoskopie (laparo - lat., měkké místo v těle, scope - lat., pozorovat) je endoskopická operační metoda břišní chirurgie, při které se pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou kamery provádějí operace orgánů břišní dutiny (zdroj-Wikipedie).

Naše klinika běžně provádí laparoslopické zákroky v dutině břišní. Jedná se o miniinvazivní metodu nabízenou jako alternativu ke standardně prováděným břišním operacím. Dříve bylo zvykem, že jakýkoli chirurgický zákrok v břiše našeho pacienta znamenal vytvoření poměrně velké chirurgické rány na břiše. Dle velikosti pacienta a charakteru zákroku se většinou jedná o podélnou ránu 10 - 25 cm dlouhou. Taková rána samozřejmě znamená náročnější pooperační péči s vyšším rizikem infekce, klidový režim min 14 dnů spojený s určitým stupněm bolestivosti/nepohodlí. V neposlední řadě také vznik větší či menší jizvy na břiše.

S rozvojem medicíny však už máme i jiné možnosti. Pro naprostou většinu zákroků v dutině břišní můžeme nabídnout velmi elegantní a šetrnou alternativu – laparoskopický zákrok.

7

Pacient se uvede do narkoźy – standartní inhalační anestezie (isofluranem) s nepřetržitým monitoringem všech životních funkcí. Do břicha se zavede speciální jehla s chráněným hrotem a touto jehlou se pomocí kompresoru vžene oxid uhličitý do břicha, které se nafoukne jako balón. Vzniklý prostor nám umožní volný přehled o všech orgánech. Poté se do břicha udělají 2 - 3 ranky (každá velikosti 0,5 - 1 cm). Jednou dírkou se do břicha vsune kamera, která pomocí světlovodivého kabelu přenáší detailní obraz dutiny břišní na obrazovku. Druhou rankou se do těla zavedou pracovní nástroje, které drží v ruce operatér a za zprostředkované kontroly zrakem provádí vlastní operační výkon. Jedním z nástrojů, které používáme, jsou také speciální nekrvavé nůžky - nástroj LigaSure. Toto nám umožnujě podvaz cév/tkání bez použití šicího (tedy tělu cizího) materiálu za minimalizace vzniku krvácení. Po ukončení požadovaného zákroku se z dutiny břišní vyfoukne zbývající oxid uhličitý a ranky se uzavírají – každá jedním stehem.

Všechny standartní laparoskopické zákroky se u nás provádějí ambulantně. Pacient s námi zůstává dle zákroku na 4 - 6 hodin - majitel si poté vyzvedává plně probuzené zvíře. V porovnání s tradiční metodou operace v dutině břišní skýtá laparoskopie z našeho pohledu mnoho výhod. Počínaje maximální vizualizací dutiny břišní, sníženým výskytem infekcí a menším rizikem výskytu krvácení. Jednoznačnou výhodou pro majitele a jejich miláčky je podstatně menší bolestivost po zákroku, rychlejší rekonvalescence a návrat do normálního denního života. Pověstnou třešničkou na dortu je velmi malá operační rána a následná jizva.

Laparoskopický zákrok je poměrně náročný jak z hlediska vybavení, tak i z hlediska odborného. Operující lékař i střední personál se musí neustále kontinuálně vzdělávat, aby udrželi krok s rychlým vývojem v tomto oboru. Naším přáním je brzo rozšířit seznam zákroků prováděných endoskopicky také o chirurgické zákroky v dutině hrudní.

Z našeho pohledu jsou však tyto miniinvazivní metody jedinou správnou cestou do budoucnosti.

 

Naše klinika nabízí tyto miniinvazivní zákroky v dutině břišní: 

  • Laparoskopicky asistovaná gastropexe - přišití žaludku ke stěně břicha, u predisponovaných plemen snižuje riziko přetočení žaludku až na 0,3%.
  • Diagnostická laparoskopie - umožnuje nám detailní revizi celé dutiny břišní, zhodnocení rozsahu patologického procesu a případně odběr vzorků pro histologické stanovení. 

 

Laparoskopické instrumenty

4

 

5

 

LigaSure

6