Kontakt:
ul. U lesa, sídl. Máj, České Budějovice
+420 385 310 797
info@cb-vet.cz

BAER test

BAER test k dispozici u nás!

BAER test - Brain-stem Audio Evocated Responses - zvukem evokované kmenové odpovědi.

Jak poznat hluchého psa? Jednostranně hluché zvíře je pro člověka téměř nemožné poznat.
I oboustranně hluché zvíře se mnohdy jeví jako zcela zdravé - svůj handicap si totiž často nahrazuje ostatními smysly. Ve smečce štěnat většinou kopíruje chování svých sourozenců. Majitel může mít podezření, že zvíře neodpovídá na podněty zcela standartně - např. se na zavolání otočí o malou chvilku později. Ale bez přesné testace se jedná pouze o dohady jestli je zvíře hluché nebo to na majitele pouze "hraje".

Jediným stoprocentním vyšetřením je BAER test - probíhá v sedaci nebo v celkové anastézii, aby se zvíře nepohybovalo/nevydávalo zvuky.

Na hlavu zvířete se nasadí elektrody (3 drobné jehličky zavedené do podkoží). Do ucha se poté pomocí sluchátka vysílá zvuk - "klik" - elektrody na hlavě snímají elektrické potenciály mozku vzniklé jako reakce na toto kliknutí. Takto se testuje levé a poté pravé ucho. U slyšícího ucha je poté výsledem charakteristická křivka. Neslyšící ucho se projeví pouze mírně zvlněnou čárou.

Testace jednoho zvířete trvá do 5min. Na naší klinice si pacienta necháváme zhruba hodinu, abychom si pohlídali i probouzení z celkové anestezie. Majitel obdrží mezinárodní certifikát Audiometrické testace BAER, včetně kopie obou křivek. V tomto dokumentu je zvíře zhodnoceno jako oboustranně slyšící, pravo/levostranně hluché nebo oboustranně hluché. Štěnata/ koťata se doporučuje testovat od 7týdnů - vzhledem k vývoji sluchového aparátu po narození.

Pro některá plemena (např. anglický bulteriér, argentinská doga, australský honácký pes, atd.) je testace podmínkou k uchovnění.

Pacient při testování

IMG 0347 1

IMG 0346

DSCN4751

 

Sourozenecké kvarteto při testování

1654281 10201616701443888 1576864285 n

 

FACE6044FACE6049